Amphenol Pcd ELVA14500
ELVA14500 picture photo
Mfg. Part Number
ELVA14500
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM
Datasheet Download
ELVA14500.pdf
Availability of ELVA14500
QUANTITY
ELVA14500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELVA14500
Internal Part NumberEIS-ELVA14500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELVA
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions14
Positions Per Level7
Number of Levels2
Pitch0.150" (3.81mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELVA14500
Related LinksELVA, ELVA14500 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELVA14500 Details Description
Related parts for ELVA14500
IDC CABLE - MKC26K/MC26F/MPK26K datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.6K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf