Amphenol Pcd ELVH11100
ELVH11100 picture photo
Mfg. Part Number
ELVH11100
Brief Description
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.81MM
Datasheet Download
ELVH11100.pdf
Availability of ELVH11100
QUANTITY
ELVH11100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELVH11100
Internal Part NumberEIS-ELVH11100
SeriesELVH
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions11
Positions Per Level11
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELVH11100
Related LinksELVH, ELVH11100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELVH11100 Details Description
Related parts for ELVH11100
IC D/A CONV 12BIT VOLT OUT 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SOCKT BACK-CONNCTNG FOR LY RELAY datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
HEX NUT 3/4" STN STEEL 1/2-13 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANSISTOR JFET 8PLLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO216AA datasheet.pdf