Amphenol Pcd ELVM02300
ELVM02300 picture photo
Mfg. Part Number
ELVM02300
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 2POS 3.81MM ANGLE
Datasheet Download
ELVM02300.pdf
Availability of ELVM02300
QUANTITY
ELVM02300 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELVM02300
Internal Part NumberEIS-ELVM02300
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesELVM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationAngled
Current12A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELVM02300
Related LinksELVM, ELVM02300 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELVM02300 Details Description
Related parts for ELVM02300
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2312 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.58A 126 MOHM datasheet.pdf