Amphenol Pcd ELVT08500
ELVT08500 picture photo
Mfg. Part Number
ELVT08500
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM
Datasheet Download
ELVT08500.pdf
Availability of ELVT08500
QUANTITY
ELVT08500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELVT08500
Internal Part NumberEIS-ELVT08500
SeriesELVT
PackagingTray
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELVT08500
Related LinksELVT, ELVT08500 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELVT08500 Details Description
Related parts for ELVT08500
IC SW HOTSWAP -48V SWAPPER 8SOIC datasheet.pdf
TOOL KIT HAND-STRIPPER 8PC YEL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 30POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 10.8A 8SOIC datasheet.pdf
PANEL ALUM 5.79X3.43X0.06" datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
NX 4PT D/A 10 1/30K 10US/PT datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf