| Internal Part Number | EIS-ELXM03300 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | ELXM | |
| Packaging | Tray | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 3 | |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) | |
| Mating Orientation | Angled | |
| Current | 12A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 16-28 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | 125°C | |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 | |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated | |
| Clamp Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated | |
| Screw Material - Plating | Copper Alloy - Nickel Plated | |
| Torque - Screw | 0.25 Nm (2.2 Lb-In) | |