United Chemi-Con ELXM201VSN152MA45S
ELXM201VSN152MA45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM201VSN152MA45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXM201VSN152MA45S.pdf
Availability of ELXM201VSN152MA45S
QUANTITY
ELXM201VSN152MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM201VSN152MA45S
Internal Part NumberEIS-ELXM201VSN152MA45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.11A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM201VSN152MA45S
Related LinksELXM201VS, ELXM201VSN152MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM201VSN152MA45S Details Description
Related parts for ELXM201VSN152MA45S
WIRE SADDLE LOCK SIDE ENTRY .40" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf