ON Semiconductor NCP160BMX250TBG
NCP160BMX250TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCP160BMX250TBG
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.25A 4XDFN
Datasheet Download
NCP160BMX250TBG.pdf
Availability of NCP160BMX250TBG
QUANTITY
NCP160BMX250TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP160BMX250TBG
Internal Part NumberEIS-NCP160BMX250TBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File250 mA, Ultra-Low Noise and High PSRR LDO Regulator Evaluation Board - NCP160MXTBGEVB
PCN Assembly/OriginXDFN Pkg Devices Assembly Site 28/Oct/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-XDFN (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP160BMX250TBG
Related LinksNCP160B, NCP160BMX250TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP160BMX250TBG Details Description
Related parts for NCP160BMX250TBG
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
IC FLATLINK(TM) XMITTER 48-TSSOP datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf