United Chemi-Con ELXM201VSN271MP30S
ELXM201VSN271MP30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM201VSN271MP30S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXM201VSN271MP30S.pdf
Availability of ELXM201VSN271MP30S
QUANTITY
ELXM201VSN271MP30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM201VSN271MP30S
Internal Part NumberEIS-ELXM201VSN271MP30S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM201VSN271MP30S
Related LinksELXM201VS, ELXM201VSN271MP30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM201VSN271MP30S Details Description
Related parts for ELXM201VSN271MP30S
MOSFET N-CH 100V 22A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 2W 110K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
LAMP INCAN PNL MNT T3 1/4 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W datasheet.pdf