United Chemi-Con ELXM201VSN561MP45S
ELXM201VSN561MP45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM201VSN561MP45S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXM201VSN561MP45S.pdf
Availability of ELXM201VSN561MP45S
QUANTITY
ELXM201VSN561MP45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM201VSN561MP45S
Internal Part NumberEIS-ELXM201VSN561MP45S
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.63A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM201VSN561MP45S
Related LinksELXM201VS, ELXM201VSN561MP45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM201VSN561MP45S Details Description
Related parts for ELXM201VSN561MP45S
JUMPER-H2730TR/C2016L/H2730TR 8" datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7S 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 249.28 OHM .4W .01% RADIAL datasheet.pdf