United Chemi-Con ELXM221VSN102MR50S
ELXM221VSN102MR50S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM221VSN102MR50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
ELXM221VSN102MR50S.pdf
Availability of ELXM221VSN102MR50S
QUANTITY
ELXM221VSN102MR50S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM221VSN102MR50S
Internal Part NumberEIS-ELXM221VSN102MR50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM221VSN102MR50S
Related LinksELXM221VS, ELXM221VSN102MR50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM221VSN102MR50S Details Description
Related parts for ELXM221VSN102MR50S
SWTCH SPDT 15A SHORT SPRNG PLNGR datasheet.pdf
SWITCH DOOR SPDT 5A SOLDER 250V datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 120" RBW JACKP NI datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf