United Chemi-Con ELXM221VSN471MQ35S
ELXM221VSN471MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM221VSN471MQ35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
ELXM221VSN471MQ35S.pdf
Availability of ELXM221VSN471MQ35S
QUANTITY
ELXM221VSN471MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM221VSN471MQ35S
Internal Part NumberEIS-ELXM221VSN471MQ35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM221VSN471MQ35S
Related LinksELXM221VS, ELXM221VSN471MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM221VSN471MQ35S Details Description
Related parts for ELXM221VSN471MQ35S
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 47MH 1.3A VERT datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS STRT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf