United Chemi-Con ELXM221VSN471MR25S
ELXM221VSN471MR25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM221VSN471MR25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
ELXM221VSN471MR25S.pdf
Availability of ELXM221VSN471MR25S
QUANTITY
ELXM221VSN471MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM221VSN471MR25S
Internal Part NumberEIS-ELXM221VSN471MR25S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM221VSN471MR25S
Related LinksELXM221VS, ELXM221VSN471MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM221VSN471MR25S Details Description
Related parts for ELXM221VSN471MR25S
ESD HANDLER 10-3/4X4-5/8X2-3/8 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 32POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf