United Chemi-Con ELXM421VSN151MP45S
ELXM421VSN151MP45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM421VSN151MP45S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
ELXM421VSN151MP45S.pdf
Availability of ELXM421VSN151MP45S
QUANTITY
ELXM421VSN151MP45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM421VSN151MP45S
Internal Part NumberEIS-ELXM421VSN151MP45S
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM421VSN151MP45S
Related LinksELXM421VS, ELXM421VSN151MP45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM421VSN151MP45S Details Description
Related parts for ELXM421VSN151MP45S
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 2700K 95CRI datasheet.pdf
ROD ALIGNER datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf