Amphenol Pcd ELXP20100
ELXP20100 picture photo
Mfg. Part Number
ELXP20100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM
Datasheet Download
ELXP20100.pdf
Availability of ELXP20100
QUANTITY
ELXP20100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXP20100
Internal Part NumberEIS-ELXP20100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELXP
PackagingTray
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXP20100
Related LinksELXP, ELXP20100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELXP20100 Details Description
Related parts for ELXP20100
CONN HEADER 20POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 200 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED 5MM GREEN GREEN DIFF TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf