United Chemi-Con ELXS161VSN332MA50S
ELXS161VSN332MA50S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS161VSN332MA50S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
ELXS161VSN332MA50S.pdf
Availability of ELXS161VSN332MA50S
QUANTITY
ELXS161VSN332MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS161VSN332MA50S
Internal Part NumberEIS-ELXS161VSN332MA50S
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS161VSN332MA50S
Related LinksELXS161VS, ELXS161VSN332MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS161VSN332MA50S Details Description
Related parts for ELXS161VSN332MA50S
FIXED IND 100UH 125MA 8 OHM TH datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT MPU 8SOIC datasheet.pdf
CABLE LVDS datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSPAR QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.8A 14 MOHM SMD datasheet.pdf