United Chemi-Con ELXS201VSN102MA25S
ELXS201VSN102MA25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS201VSN102MA25S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXS201VSN102MA25S.pdf
Availability of ELXS201VSN102MA25S
QUANTITY
ELXS201VSN102MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS201VSN102MA25S
Internal Part NumberEIS-ELXS201VSN102MA25S
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.66A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS201VSN102MA25S
Related LinksELXS201VS, ELXS201VSN102MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS201VSN102MA25S Details Description
Related parts for ELXS201VSN102MA25S
DUCT SLT H FREE WHT 2.5X3"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
POT 250 OHM 2.25W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 50 CONTAC datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 16KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf