United Chemi-Con ELXS251VSN471MQ30S
ELXS251VSN471MQ30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS251VSN471MQ30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ELXS251VSN471MQ30S.pdf
Availability of ELXS251VSN471MQ30S
QUANTITY
ELXS251VSN471MQ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS251VSN471MQ30S
Internal Part NumberEIS-ELXS251VSN471MQ30S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS251VSN471MQ30S
Related LinksELXS251VS, ELXS251VSN471MQ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS251VSN471MQ30S Details Description
Related parts for ELXS251VSN471MQ30S
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
25POS CMD TO 25SKT DSUB 72" CBL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 1808 datasheet.pdf
RES 988 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
26500 5C 5#20 S TH RECP SS LC datasheet.pdf
AB 2C 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQUARE 9MM datasheet.pdf