United Chemi-Con ELXS3B1VSN561MQ50S
ELXS3B1VSN561MQ50S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS3B1VSN561MQ50S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
ELXS3B1VSN561MQ50S.pdf
Availability of ELXS3B1VSN561MQ50S
QUANTITY
ELXS3B1VSN561MQ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS3B1VSN561MQ50S
Internal Part NumberEIS-ELXS3B1VSN561MQ50S
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.99A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS3B1VSN561MQ50S
Related LinksELXS3B1VS, ELXS3B1VSN561MQ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS3B1VSN561MQ50S Details Description
Related parts for ELXS3B1VSN561MQ50S
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 0.1NH 850MA 70 MOHM datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf