United Chemi-Con ELXS421VSN391MR45S
ELXS421VSN391MR45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS421VSN391MR45S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
ELXS421VSN391MR45S.pdf
Availability of ELXS421VSN391MR45S
QUANTITY
ELXS421VSN391MR45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS421VSN391MR45S
Internal Part NumberEIS-ELXS421VSN391MR45S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXS
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS421VSN391MR45S
Related LinksELXS421VS, ELXS421VSN391MR45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS421VSN391MR45S Details Description
Related parts for ELXS421VSN391MR45S
RES SMD 866K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 1K OHM 20DRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-575-E1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IGBT 600V 50A TO247 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf