United Chemi-Con ELXS451VSN391MR45W
ELXS451VSN391MR45W picture photo
Mfg. Part Number
ELXS451VSN391MR45W
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ELXS451VSN391MR45W.pdf
Availability of ELXS451VSN391MR45W
QUANTITY
ELXS451VSN391MR45W Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS451VSN391MR45W
Internal Part NumberEIS-ELXS451VSN391MR45W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXS
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS451VSN391MR45W
Related LinksELXS451VS, ELXS451VSN391MR45W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS451VSN391MR45W Details Description
Related parts for ELXS451VSN391MR45W
IC TXRX RS232/485/422 MULTIPRTCL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 947MHZ 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 330MA 460 MOHM datasheet.pdf