United Chemi-Con ELXV101ELL561MM35S
ELXV101ELL561MM35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV101ELL561MM35S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
ELXV101ELL561MM35S.pdf
Availability of ELXV101ELL561MM35S
QUANTITY
ELXV101ELL561MM35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV101ELL561MM35S
Internal Part NumberEIS-ELXV101ELL561MM35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.99A
Impedance52 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV101ELL561MM35S
Related LinksELXV101EL, ELXV101ELL561MM35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV101ELL561MM35S Details Description
Related parts for ELXV101ELL561MM35S
IC REG DUAL LNBP TTL-INP 32-QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 24POS .156 T/H AU datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf