United Chemi-Con ELXV250ELL151MH12D
ELXV250ELL151MH12D picture photo
Mfg. Part Number
ELXV250ELL151MH12D
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXV250ELL151MH12D.pdf
Availability of ELXV250ELL151MH12D
QUANTITY
ELXV250ELL151MH12D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV250ELL151MH12D
Internal Part NumberEIS-ELXV250ELL151MH12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current415mA
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV250ELL151MH12D
Related LinksELXV250EL, ELXV250ELL151MH12D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV250ELL151MH12D Details Description
Related parts for ELXV250ELL151MH12D
IC REG LDO 3V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf