United Chemi-Con ELXV250ELL472MM40S
ELXV250ELL472MM40S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV250ELL472MM40S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXV250ELL472MM40S.pdf
Availability of ELXV250ELL472MM40S
QUANTITY
ELXV250ELL472MM40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV250ELL472MM40S
Internal Part NumberEIS-ELXV250ELL472MM40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV250ELL472MM40S
Related LinksELXV250EL, ELXV250ELL472MM40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV250ELL472MM40S Details Description
Related parts for ELXV250ELL472MM40S
MOSFET N-CH 60V 57A TO-247AC datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 20M M12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf