United Chemi-Con ELXV350ELL471MJ30S
ELXV350ELL471MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350ELL471MJ30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350ELL471MJ30S.pdf
Availability of ELXV350ELL471MJ30S
QUANTITY
ELXV350ELL471MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350ELL471MJ30S
Internal Part NumberEIS-ELXV350ELL471MJ30S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350ELL471MJ30S
Related LinksELXV350EL, ELXV350ELL471MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350ELL471MJ30S Details Description
Related parts for ELXV350ELL471MJ30S
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3.8A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 227MA 1.36 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CHISEL 30 1.80MM datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf