United Chemi-Con ELXV350ELL561MJ30S
ELXV350ELL561MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350ELL561MJ30S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350ELL561MJ30S.pdf
Availability of ELXV350ELL561MJ30S
QUANTITY
ELXV350ELL561MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350ELL561MJ30S
Internal Part NumberEIS-ELXV350ELL561MJ30S
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance44 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350ELL561MJ30S
Related LinksELXV350EL, ELXV350ELL561MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350ELL561MJ30S Details Description
Related parts for ELXV350ELL561MJ30S
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016N/H2730TR 4" datasheet.pdf
IC MIFARE DESFIRE MOA4 PLLMC datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS PANEL MT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 24-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 30POS STR GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 300MA 1 OHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf