United Chemi-Con ELXV350ELL681MK25S
ELXV350ELL681MK25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV350ELL681MK25S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXV350ELL681MK25S.pdf
Availability of ELXV350ELL681MK25S
QUANTITY
ELXV350ELL681MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV350ELL681MK25S
Internal Part NumberEIS-ELXV350ELL681MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV350ELL681MK25S
Related LinksELXV350EL, ELXV350ELL681MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV350ELL681MK25S Details Description
Related parts for ELXV350ELL681MK25S
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 29.1VWM 52VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DEMO BOARD LTM4623 REG UMOD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 7.5KV 300MA AXIAL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf