United Chemi-Con ELXV500ELL390MFB5D
ELXV500ELL390MFB5D picture photo
Mfg. Part Number
ELXV500ELL390MFB5D
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXV500ELL390MFB5D.pdf
Availability of ELXV500ELL390MFB5D
QUANTITY
ELXV500ELL390MFB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV500ELL390MFB5D
Internal Part NumberEIS-ELXV500ELL390MFB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current255mA
Impedance560 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV500ELL390MFB5D
Related LinksELXV500EL, ELXV500ELL390MFB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV500ELL390MFB5D Details Description
Related parts for ELXV500ELL390MFB5D
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN MALE 40POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf