United Chemi-Con ELXV6R3ELL682ML30S
ELXV6R3ELL682ML30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV6R3ELL682ML30S
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ELXV6R3ELL682ML30S.pdf
Availability of ELXV6R3ELL682ML30S
QUANTITY
ELXV6R3ELL682ML30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV6R3ELL682ML30S
Internal Part NumberEIS-ELXV6R3ELL682ML30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.51A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV6R3ELL682ML30S
Related LinksELXV6R3EL, ELXV6R3ELL682ML30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV6R3ELL682ML30S Details Description
Related parts for ELXV6R3ELL682ML30S
RES 54.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 170MSPS 68-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
TRANSMITTER 315MHZ MS SER LNG-RG datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484MBGA datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 4.5A CPH6 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf