United Chemi-Con ELXY100ELL152MJ30S
ELXY100ELL152MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY100ELL152MJ30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ELXY100ELL152MJ30S.pdf
Availability of ELXY100ELL152MJ30S
QUANTITY
ELXY100ELL152MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY100ELL152MJ30S
Internal Part NumberEIS-ELXY100ELL152MJ30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance44 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY100ELL152MJ30S
Related LinksELXY100EL, ELXY100ELL152MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY100ELL152MJ30S Details Description
Related parts for ELXY100ELL152MJ30S
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA3124D2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 2.62UH N97 datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL .50 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf