United Chemi-Con ELXY500ETE471MK25S
ELXY500ETE471MK25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY500ETE471MK25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ELXY500ETE471MK25S.pdf
Availability of ELXY500ETE471MK25S
QUANTITY
ELXY500ETE471MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY500ETE471MK25S
Internal Part NumberEIS-ELXY500ETE471MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXY
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.49A
Impedance44 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY500ETE471MK25S
Related LinksELXY500ET, ELXY500ETE471MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY500ETE471MK25S Details Description
Related parts for ELXY500ETE471MK25S
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 36W datasheet.pdf
CAP MICA 3000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf