United Chemi-Con ELXZ100ELL152MJ25S
ELXZ100ELL152MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ100ELL152MJ25S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ100ELL152MJ25S.pdf
Availability of ELXZ100ELL152MJ25S
QUANTITY
ELXZ100ELL152MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ100ELL152MJ25S
Internal Part NumberEIS-ELXZ100ELL152MJ25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ100ELL152MJ25S
Related LinksELXZ100EL, ELXZ100ELL152MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ100ELL152MJ25S Details Description
Related parts for ELXZ100ELL152MJ25S
BOARD TERMINAL TURRET DBL 26POS datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CA SM LDD SCDUPLEX(NG)10FT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 60POS SNGL PCB datasheet.pdf
BASIC DX HSG DUAL 0.100" datasheet.pdf