United Chemi-Con ELXZ250ELL332MM25S
ELXZ250ELL332MM25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ250ELL332MM25S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ250ELL332MM25S.pdf
Availability of ELXZ250ELL332MM25S
QUANTITY
ELXZ250ELL332MM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ250ELL332MM25S
Internal Part NumberEIS-ELXZ250ELL332MM25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.74A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ250ELL332MM25S
Related LinksELXZ250EL, ELXZ250ELL332MM25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ250ELL332MM25S Details Description
Related parts for ELXZ250ELL332MM25S
PLATE ALUMINUM BOTTOM 7" X 17" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL S-TOUCH STM32 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 56CSBGA datasheet.pdf
AUXILIARY ACTUATOR ROLLER LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 9.8A 27 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf