Vishay Thin Film PHP00805E1101BBT1
PHP00805E1101BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1101BBT1
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1101BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1101BBT1
QUANTITY
PHP00805E1101BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1101BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1101BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1101BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1101BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1101BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1101BBT1
DIODE GEN PURP 600V 3A SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SL SMT RA HDR TIN 3CKT datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf