Rohm Semiconductor MCR25JZHJ513
MCR25JZHJ513 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ513
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ513.pdf
Availability of MCR25JZHJ513
QUANTITY
MCR25JZHJ513 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ513
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ513
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ513
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ513 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ513 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ513
DIODE ZENER 51V 1W SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 3A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf