Amphenol Industrial PT08E-14-18S(SR)
PT08E-14-18S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-14-18S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18 POS R/A W/SCKT
Datasheet Download
PT08E-14-18S(SR).pdf
Availability of PT08E-14-18S(SR)
QUANTITY
PT08E-14-18S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-14-18S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-14-18S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-14-18S(SR)
Related LinksPT08E-14, PT08E-14-18S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-14-18S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-14-18S(SR)
TRIMMER 1M OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2.5MM SEALED datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 5.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf