United Chemi-Con ELXZ250ELL472MM35S
ELXZ250ELL472MM35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ250ELL472MM35S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ250ELL472MM35S.pdf
Availability of ELXZ250ELL472MM35S
QUANTITY
ELXZ250ELL472MM35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ250ELL472MM35S
Internal Part NumberEIS-ELXZ250ELL472MM35S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.68A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ250ELL472MM35S
Related LinksELXZ250EL, ELXZ250ELL472MM35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ250ELL472MM35S Details Description
Related parts for ELXZ250ELL472MM35S
DSUB CABL-AMP15G/ AE15M / AFP15G datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SERVO DRIVE 5KW 230V G5 SERIES datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf