United Chemi-Con ELXZ250ETC331MH15D
ELXZ250ETC331MH15D picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ250ETC331MH15D
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ250ETC331MH15D.pdf
Availability of ELXZ250ETC331MH15D
QUANTITY
ELXZ250ETC331MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ250ETC331MH15D
Internal Part NumberEIS-ELXZ250ETC331MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesLXZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ250ETC331MH15D
Related LinksELXZ250ET, ELXZ250ETC331MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ250ETC331MH15D Details Description
Related parts for ELXZ250ETC331MH15D
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8DFN datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ SF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A ROCKER datasheet.pdf
A5 200W 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 3A 240VAC 80VDC datasheet.pdf