United Chemi-Con ELXZ250ETE102MK20S
ELXZ250ETE102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ250ETE102MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ250ETE102MK20S.pdf
Availability of ELXZ250ETE102MK20S
QUANTITY
ELXZ250ETE102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ250ETE102MK20S
Internal Part NumberEIS-ELXZ250ETE102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.66A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ250ETE102MK20S
Related LinksELXZ250ET, ELXZ250ETE102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ250ETE102MK20S Details Description
Related parts for ELXZ250ETE102MK20S
IC QUAD LINE DRIVER 14SO datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
I/O TL KT-BASIC FTRS+1GRP datasheet.pdf
330UF 10V 8X16 85C AXI datasheet.pdf