ITT Cannon, LLC KPSE0E14-15PDZ
KPSE0E14-15PDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE0E14-15PDZ
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KPSE0E14-15PDZ.pdf
Availability of KPSE0E14-15PDZ
QUANTITY
KPSE0E14-15PDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE0E14-15PDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE0E14-15PDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE0E14-15PDZ
Related LinksKPSE0E1, KPSE0E14-15PDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE0E14-15PDZ Details Description
Related parts for KPSE0E14-15PDZ
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 1BN/50 AR UC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 7.11X406.4MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf