United Chemi-Con ELXZ350EC5182ML25S
ELXZ350EC5182ML25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ350EC5182ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ350EC5182ML25S.pdf
Availability of ELXZ350EC5182ML25S
QUANTITY
ELXZ350EC5182ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ350EC5182ML25S
Internal Part NumberEIS-ELXZ350EC5182ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.56A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ350EC5182ML25S
Related LinksELXZ350EC, ELXZ350EC5182ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ350EC5182ML25S Details Description
Related parts for ELXZ350EC5182ML25S
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf