United Chemi-Con ELXZ350ELL681MK20S
ELXZ350ELL681MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ350ELL681MK20S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ350ELL681MK20S.pdf
Availability of ELXZ350ELL681MK20S
QUANTITY
ELXZ350ELL681MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ350ELL681MK20S
Internal Part NumberEIS-ELXZ350ELL681MK20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.66A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ350ELL681MK20S
Related LinksELXZ350EL, ELXZ350ELL681MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ350ELL681MK20S Details Description
Related parts for ELXZ350ELL681MK20S
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 400MA 550 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf