United Chemi-Con ELXZ630ELL102ML35S
ELXZ630ELL102ML35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ630ELL102ML35S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ630ELL102ML35S.pdf
Availability of ELXZ630ELL102ML35S
QUANTITY
ELXZ630ELL102ML35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ630ELL102ML35S
Internal Part NumberEIS-ELXZ630ELL102ML35S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ630ELL102ML35S
Related LinksELXZ630EL, ELXZ630ELL102ML35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ630ELL102ML35S Details Description
Related parts for ELXZ630ELL102ML35S
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E RED 7' datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf