United Chemi-Con ELXZ630ELL181MJ20S
ELXZ630ELL181MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ630ELL181MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ630ELL181MJ20S.pdf
Availability of ELXZ630ELL181MJ20S
QUANTITY
ELXZ630ELL181MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ630ELL181MJ20S
Internal Part NumberEIS-ELXZ630ELL181MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance145 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ630ELL181MJ20S
Related LinksELXZ630EL, ELXZ630ELL181MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ630ELL181MJ20S Details Description
Related parts for ELXZ630ELL181MJ20S
RES SMD 0.082 OHM 2% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH 2-IN/1-OUT 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 4POS DL R/A datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 20-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 38AWG WHT datasheet.pdf