United Chemi-Con ELXZ630ELL182MM40S
ELXZ630ELL182MM40S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ630ELL182MM40S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ630ELL182MM40S.pdf
Availability of ELXZ630ELL182MM40S
QUANTITY
ELXZ630ELL182MM40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ630ELL182MM40S
Internal Part NumberEIS-ELXZ630ELL182MM40S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.21A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ630ELL182MM40S
Related LinksELXZ630EL, ELXZ630ELL182MM40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ630ELL182MM40S Details Description
Related parts for ELXZ630ELL182MM40S
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323F datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 560MA 2.215 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
FERRITE CORE P 970NH M33 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 47MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
RES 820 OHM 1W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8WDFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A ROCKER datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
15P + PE FEMALE INSERT 10A 250V/ datasheet.pdf