United Chemi-Con ELZA160ELL332MK25S
ELZA160ELL332MK25S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA160ELL332MK25S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ELZA160ELL332MK25S.pdf
Availability of ELZA160ELL332MK25S
QUANTITY
ELZA160ELL332MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA160ELL332MK25S
Internal Part NumberEIS-ELZA160ELL332MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLZA Series Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA160ELL332MK25S
Related LinksELZA160EL, ELZA160ELL332MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA160ELL332MK25S Details Description
Related parts for ELZA160ELL332MK25S
SHELF FIXED 21X17.8X1.74" BLACK datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 7-5NS 80QFP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS 2MM IDC datasheet.pdf