United Chemi-Con ELZA250ELL222MK25S
ELZA250ELL222MK25S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA250ELL222MK25S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ELZA250ELL222MK25S.pdf
Availability of ELZA250ELL222MK25S
QUANTITY
ELZA250ELL222MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA250ELL222MK25S
Internal Part NumberEIS-ELZA250ELL222MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLZA Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA250ELL222MK25S
Related LinksELZA250EL, ELZA250ELL222MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA250ELL222MK25S Details Description
Related parts for ELZA250ELL222MK25S
JUMPER WIRE 0.1" LONG PKG OF 200 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 44POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
KIT EMULULATOR FOR 908ASAZ FSICE datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf