United Chemi-Con ELZA350ELL102MK20S
ELZA350ELL102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA350ELL102MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELZA350ELL102MK20S.pdf
Availability of ELZA350ELL102MK20S
QUANTITY
ELZA350ELL102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA350ELL102MK20S
Internal Part NumberEIS-ELZA350ELL102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLZA Series Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLZA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA350ELL102MK20S
Related LinksELZA350EL, ELZA350ELL102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA350ELL102MK20S Details Description
Related parts for ELZA350ELL102MK20S
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP 3F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS VERT FH .8MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 300W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf