United Chemi-Con ELZA350ELL331MJC5S
ELZA350ELL331MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
ELZA350ELL331MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ELZA350ELL331MJC5S.pdf
Availability of ELZA350ELL331MJC5S
QUANTITY
ELZA350ELL331MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELZA350ELL331MJC5S
Internal Part NumberEIS-ELZA350ELL331MJC5S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current960mA
Impedance63 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELZA350ELL331MJC5S
Related LinksELZA350EL, ELZA350ELL331MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELZA350ELL331MJC5S Details Description
Related parts for ELZA350ELL331MJC5S
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SOT563 datasheet.pdf
LIGHT PILOT RELIANT'22 RND GREEN datasheet.pdf
EVAL KIT HARDWARE DEV datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf