| Internal Part Number | EIS-EM-MX5746-MP | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | X-Nut™ | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | UHF (300 MHz ~ 1 GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 820MHz | |
| Frequency Range | 746MHz ~ 894MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | - | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 2dBi | |
| Power - Max | 100W | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, NMO | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Base Mount | |
| Height (Max) | - | |
| Applications | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | EM-MX5746-MP | |
| Related Links | EM-MX5, EM-MX5746-MP Datasheet, Nearson Inc. Distributor | |
 | 2-641296-2 | CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD | datasheet.pdf | |
 | 63470-1 | Connector Quick Connect Receptacle 16-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp | datasheet.pdf | |