Bourns Inc. EM14C0A-E24-L064S
EM14C0A-E24-L064S picture photo
Mfg. Part Number
EM14C0A-E24-L064S
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPT ROTARY
Datasheet Download
EM14C0A-E24-L064S.pdf
Availability of EM14C0A-E24-L064S
QUANTITY
EM14C0A-E24-L064S Order Process
Ship out your order
Specifications of EM14C0A-E24-L064S
Internal Part NumberEIS-EM14C0A-E24-L064S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesEM14
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution64
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/8" Dia Slotted End
DetentNo
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StyleCable with Connector
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM14C0A-E24-L064S
Related LinksEM14C0A-, EM14C0A-E24-L064S Datasheet, Bourns Inc. Distributor
EM14C0A-E24-L064S Details Description
Related parts for EM14C0A-E24-L064S
FIXED IND 560UH 75MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 14POS 5MM datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 49CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X168" A CRS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 133.33MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf